Hlavné menu

Najčastejšie kladené otázky

  • Sú pre zariadenia sociálnych služieb (ZSS) usmernenia, ktoré sú zverejnené na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR záväzné?

Usmernenia, ktoré vydáva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pre zariadenia sociálnych služieb a sú zverejnené na webovej stránke ministerstva, sú záväzné pre všetky ZSS a tieto povinné sa nimi riadiť v zmysle §6 písm. d) Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 183/2021 Z. z. z 19. 5. 2021 na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou na zabezpečenie riešenia koronavírusu COVID-19.

  • Čím sa musíme preukázať pri návšteve klienta v zariadení sociálnych služieb?

Všeobecne platí, že ak návšteva nemá potvrdenie o kompletnom zaočkovaní*, alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 (nie starší ako 180 dní), je potrebné sa preukázať negatívnym testom pri vstupe do zariadenia.

  • návšteva je povinná sa preukázať potvrdením o negatívnom výsledku COVID-19 testu (antigénový alebo PCR-test)
  • potvrdenie nesmie byť staršie ako 48 hodín pri antigénovom teste, alebo 72 hodín pri PCR teste
  • v prípade, ak sú vytvorené možnosti testovania v zariadení sociálnych služieb, je možné vykonať testovanie návštevy (AG testom) po dohode so štatutárom zariadenia priamo
    v zariadení sociálnych služieb (ZSS).

  • Je potrebné, aby sa návšteva v zariadení preukazovala výlučne PCR testom?

Nie je potrebné vyžadovať od návštevy výlučne PCR test. Návšteva, ak nedisponuje potvrdením o kompletnom zaočkovaní*, alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 (nie starší ako 180 dní), je postačujúce, ak sa preukáže antigénovým testom, nie starším ako 48 hodín. Ak sú v ZSS vytvorené podmienky, je možné vykonať testovanie návštevy AG testom aj priamo v zariadení.

  • Je nutné aby klient po návrate z nemocnice, alebo po návrate z domáceho prostredia musel absolvovať pobyt v karanténe?

Ak sa ZSS nachádza v zelenom, žltom a oranžovom okrese (teda v stupni monitoring a v stupni ostražitosti I. a II.), izolácia prijímateľa sociálnej služby po návrate do zariadenia (z hospitalizácie, z vyšetrenia, pobytu v kúpeľoch, pobytu v domácom prostredí) sa nevyžaduje.

  • Je nutné, aby absolvoval pobyt v karanténe novoprijímaný klient zariadenia sociálnych služieb?

Pri prijímaní nového klienta do ZSS v zelenom, žltom a oranžovom okrese (teda v stupni monitoring a v stupni ostražitosti I. a II.) platí:

- Ak má klient potvrdenie o kompletnom zaočkovaní*, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 (nie starší ako 180 dní), alebo negatívny výsledok PCR testu(nie starší ako 72 hodín), izolácia klienta nie je nutná.

- V ostatných prípadoch, teda v ružovom, červenom, bordovom a čiernom okrese (I. – IV. stupeň varovania) je izolácia nutná. Po absolvovaní izolácie je potrebné vykonať AG test.

  • Kedy bude možné aby sa zariadenia sociálnych služieb vrátili do „normálneho“ režimu?

Zariadenia sociálnych služieb sa vrátia do obvyklého režimu po skončení pandémie ochorenia COVID-19, ktorú celosvetovo vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a po ukončení mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky, vyhlásenej vládou Slovenskej republiky.

* kompletné zaočkovanie znamená:

- očkovanie osoby najmenej 14 dní ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou

- očkovanie osoby najmenej 21 dní ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou

- očkovanie osoby najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19

 
 

Partners

ESF ISTP - Internetový sprievodca trhom práce Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien opis – Operačný program informatizácia spoločnosti EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk