Hlavné menu

12.03.2021

Zariadenia krízovej intervencie dostanú vyšší príspevok

Neverejné nocľahárne a verejné zariadenia krízovej intervencie, ktoré poskytujú útočisko ženám a deťom zažívajúcim násilie či ľuďom bez domova, dostanú z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR po novom vyšší, až 250 eurový príspevok. Dnes o tom rozhodla vláda SR na návrh ministra Milana Krajniaka.
 

Nocľahárne, útulky, domovy na polceste a zariadenia núdzového bývania, ktoré zriadila alebo založila obec, a nocľahárne neverejných poskytovateľov, si pre ekonomické dôsledky pandémie nedokážu zo súčasných zdrojov financovania dostatočne pokryť svoje prevádzkové náklady. Pomocnú ruku im opäť podáva rezort práce.

„Pandémia spôsobila, že nám narastá počet ľudí bez domova a zvýšilo sa aj riziko domáceho násilia. Preto sme sa rozhodli opäť zvýšiť finančnú pomoc pre zariadenia poskytujúce sociálne služby najrizikovejším skupinám, ľuďom bez domova a tým, ktorí prežívajú násilie vo svojej domácnosti,“ vysvetlil minister práce M. Krajniak. Týka sa to približne 2000 ľudí (cca 670 týraných žien a detí a cca 1330 ľudí bez strechy nad hlavou). „Príspevok zvyšujeme zo súčasných 150 eur na jedno miesto v zariadení na mesiac na 250 eur.“

Zvýšený príspevok budú verejné zariadenia krízovej intervencie a neverejné nocľahárne dostávať až do konca tohto roka a to aj v prípade, ak by sa krízová situácia na Slovensku skončila skôr. Z rezortu práce tak dostanú o 1,8 milióna eur viac.

„Sme si vedomí, že hoci týmto zariadeniam medziročne narastajú náklady, výška príspevku sa, až na nocľahárne, nemenila od roku 2012. Pracujeme preto na návrhu zákona, ktorým chceme túto nespravodlivosť odstrániť. S účinnosťou od 1.1.2022 plánujeme výšku príspevku 250 eur na jedno miesto v zariadení na mesiac zaviesť natrvalo, “ uzavrel M. Krajniak.

Dnes schválené nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. apríla 2021 a nahradí tak Nariadenie vlády z apríla minulého roku, ktorým sa počas krízovej situácie na Slovensku zvýšil príspevok pre nocľahárne zo 120 na 150 eur mesačne na klienta.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk