Hlavné menu

22.11.2022

Minister práce otvoril ihrisko RODINKA v Pezinku

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak dnes otvoril ďalšie detské ihrisko RODINKA v Pezinku. Je to už siedmy inkluzívny areál, na ktorého otvorení sa osobne zúčastnil. Celkovo na Slovensku vyrastie 223 takýchto rodinných areálov. Postupne pribudnú vo všetkých slovenských krajoch. Rezort práce na výstavbu detských ihrísk RODINKA poskytol dotácie v celkovej sume vyše 9,5 milióna eur. Medzi nimi 59 mestám, 148 obciam, 4 bratislavským a 2 košickým mestským častiam, rovnako tiež 3 neziskovým a 7 cirkevným organizáciám.
 

Vôbec prvý inkluzívny areál RODINKA otvoril minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak 5.6.2022 vo Vígľaši v okrese Detva. Nasledoval detský areál v Nižnom Hrabovci v okrese Vranov nad Topľou (12.8.2022), deň na to spolu s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom otvorili ihrisko RODINKA v Košeci (v okrese Ilava). Nasledovali ihriská v Nitrianskom kraji v Golianove (9.6.2022), Nitre – Klokočine (ihrisko vybudovala s pomocou dotácie od ministerstva práce Farnosť sv. Gorazda, Rímskokatolícka cirkev) a Lehote (obe 17.11.2022).

Detské inkluzívne ihriská pribudnú vo všetkých slovenských krajoch, celkovo v počte: Bratislavský kraj 13 ihrísk, Banskobystrický kraj 27 ihrísk, Košický kraj 25 ihrísk, Nitriansky kraj 31 ihrísk, Prešovský kraj 32 ihrísk, Trenčiansky kraj 25 ihrísk, Trnavský kraj 24 ihrísk a Žilinský kraj 46 ihrísk.

Hlavným zámerom bolo vytvoriť priestor, kde sa na jednom mieste môžu stretávať všetky generácie a hrať všetky deti spolu, zdravé aj deti so zdravotným znevýhodnením.

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 3 do 14 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Hlavný projekt ihriska tvorí 11 prvkov, z toho 3 povinné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka - hniezdo) sú inkluzívne. To znamená, že ponúkajú možnosť tráviť čas pri hre s rovesníkmi aj deťom so znevýhodnením. Súčasťou areálu sú tiež altánok, lavičky či hrací priestor v tvare lode.

Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov, kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa tak prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk