Hlavné menu

07.04.2016

Boj s čiernou prácou pokračuje

V minulom roku odhalili kontrolóri opäť stovky nelegálne zamestnaných osôb. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sľubuje ďalšie opatrenia, ktoré majú takéto zamestnávanie potlačiť. Škodí totiž nielen zamestnancom, ale aj podnikateľskému prostrediu.
 

Za posledné roky vzrástol počet kontrol, zvýšili sa aj pokuty. Ani to však neodradilo niektorých zamestnávateľov, aby obchádzali zákon. Inšpektori práce a zamestnanci úradov práce skontrolovali v minulom roku viac ako 20-tisíc zamestnávateľov a 55-tisíc zamestnancov. Nelegálne pracovalo 2 686 ľudí. „Je potrebné naďalej prijímať legislatívne aj vecné opatrenia, aby sme potierali čiernu prácu, pretože kriví podnikateľské prostredie a najmä oberá zamestnancov nielen o nemocenské dávky, materskú či budúci dôchodok, ale im aj upiera právo na odpočinok, dovolenku či stravovanie,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Pri odhaľovaní výrazne pomáhajú špecializované útvary inšpektorov, tzv. KOBRA, ktoré od konca roku 2013 kontrolujú výhradne nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie. Robia to v netradičnom čase, na čo zamestnávatelia neboli zvyknutí. V minulom roku odhalili viac ako 53 % zo všetkých zistení porušenia zákona. „Chceme, aby táto Kobra dostala väčšie kompetencie a možno aj viac ľudí. Som presvedčený, že čierna práca je niečo nežiaduce a každý poctivý zamestnávateľ ju musí odsúdiť,“ dodáva minister Richter.

V roku 2015 pracovalo najviac ľudí načierno v stavebníctve, veľkoobchode a maloobchode, ale aj v ubytovacích a stravovacích službách. Zamestnávali ich najmä malí zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 1 do 9. Inšpektoráty práce a úrady práce uložili spolu 993 pokút v sume 3,4 milióna eur.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk