Hlavné menu

15.07.2020

Budujeme sociálny štát

Vládna koalícia predstavila balíček opatrení na pomoc ľuďom v objeme 500 miliónov eur. Obsahuje 13. dôchodok, tehotenskú dávku od 4. mesiaca tehotenstva, zrušenie doplatkov za lieky, dvojnásobný daňový bonus na dieťa do 15 rokov aj bezplatnú dopravu v autobusoch a MHD. Vláda tak plní sľuby o adresnej sociálnej pomoci.
 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo v rámci vládneho balíčka návrh zákona o 13. dôchodku, ktorý už predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. „Zákon o 13. dôchodku je pripravený takým spôsobom, že dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, na čo boli kedykoľvek zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať," informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Na výplatu 13. dôchodku pôjde v roku 2020 o 154,9 milióna eur viac ako išlo v minulom roku na vianočný príspevok k dôchodku. „Nebudeme ho vyplácať každému rovnako. Najviac chceme pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Každý dôchodca, aj ten s vyšším dôchodkom, však dostane aspoň symbolicky 13. dôchodok. Urobili sme to ale tak, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali najviac," vysvetlil minister Krajniak.

Najvyšší dôchodok vo výške 300 eur dostanú poberatelia s dôchodkom do 214,82 eura, čo je oproti vianočnému príspevku z minulosti o 100 eur viac. Najnižší dôchodok bude vo výške 50 eur.

V oblasti podpory rodiny chce vláda zaviesť od budúceho roka tehotenský príspevok od 4. mesiaca tehotenstva vo výške 200 eur. Dostávať by ho mali študentky aj ženy s nárokom na materské. Pracujúci rodičia budú od budúceho roka dostávať dvojnásobný daňový bonus aj na deti vo veku od 7 do 15 rokov. Okrem toho plánuje vláda zaviesť bezplatnú dopravu v autobusoch, v miestnej hromadnej doprave v rámci svojho mesta a vo vlakoch pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov a vozičkárov. Zrušiť by sa mali aj doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, dôchodcov a ŤZP.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk