Hlavné menu

26.08.2020

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok už tento rok

Vláda Slovenskej republiky dnes schválila návrh zákona o 13. dôchodku. Tento rok tak pôjde na 13. dôchodok viac ako 307,5 miliónov eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vynaloží na tohtoročný 13. dôchodok dvojnásobne viac finančných prostriedkov, ako tomu bolo minulý rok, kedy bolo použitých 152, 6 miliónov eur. Nárast je tak na úrovni 201%.
 

„Zákon o 13. dôchodku je pripravený takým spôsobom, že dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, na čo boli kedykoľvek zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať," informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodku bez ohľadu na sumu poberaného dôchodku. Maximálna suma 13. dôchodku bude v sume 300 eur pre poberateľov dôchodkov v celkovej sume nižšej ako je suma životného minima. So stúpajúcou výškou dôchodku sa výška 13. dôchodku bude znižovať až do minimálnej sumy, pričom minimálna suma 13. dôchodku bude vo výške 50 eur.

Ide o najvyššiu sumu v histórii Slovenska, ktorá bola vyplatená celkovo na mimoriadny dôchodok. Dôchodca s priemerným dôchodkom, ktorý je približne 477 eur, dostal v minulom roku vianočný príspevok vo výške 80 eur. Tento rok dostane 13. dôchodok vo výške 205 eur. To je približne 2,5 – násobne viac, ako doteraz ," informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Vládna koalícia pripravila balíček opatrení na pomoc ľuďom v objeme 500 miliónov eur. Obsahuje 13. dôchodok, tehotenskú dávku od 4. mesiaca tehotenstva, zrušenie doplatkov za lieky, dvojnásobný daňový bonus na dieťa do 15 rokov aj bezplatnú dopravu v autobusoch a MHD.

V oblasti podpory rodiny chce vláda zaviesť od budúceho roka tehotenský príspevok od 4. mesiaca tehotenstva vo výške 200 eur. Dostávať by ho mali študentky aj ženy s nárokom na materské. Pracujúci rodičia budú od budúceho roka dostávať dvojnásobný daňový bonus aj na deti vo veku od 7 do 15 rokov. Okrem toho plánuje vláda zaviesť bezplatnú dopravu v autobusoch, v miestnej hromadnej doprave v rámci svojho mesta a vo vlakoch pre deti, žiakov, študentov, dôchodcov a vozičkárov. Zrušia sa aj doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, dôchodcov a ŤZP.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk