Hlavné menu

03.11.2023

Minister práce Erik Tomáš: Doručili sme prvé kolo pomoci ľuďom zasiahnutým zemetrasením

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš spoločne s predsedom vlády SR Robertom Ficom a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom sa dnes v Ďapalovciach v okrese Vranov nad Topľou stretli s obyvateľmi a starostami regiónu zasiahnutého zemetrasením.
 

Štát v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom poskytne rodinám a obciam na východe Slovenska potrebné finančné prostriedky. Najviac zasiahnutým obciam a mestám už ministerstvo práce postupne vypláca dotáciu na podporu humanitárnej pomoci. Ďalší balík v sume 1,5 mil. eur na pomoc obciam a cirkvám už schválila vláda.

„Hneď po voľbách som sľúbil, že prvým krokom tejto vlády bude pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením. Prišli sme do tohto regiónu tak rýchlo, ako to bolo možné, pretože sme nechceli prísť s prázdnymi rukami, ale s tým, že sme priniesli pomoc priamo do postihnutých oblastí. Na ministerstve práce sme okamžite spustili program na poskytnutie dotácie na humanitárnu pomoc, pričom sme dostali už takmer 900 žiadostí a asi polovicu z nich aj vyplácame,“ uviedol Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Rezort práce poskytuje dotáciu na podporu humanitárnej pomoci (zákon č. 544/2010 Z. z.) ako ľuďom zasiahnutým zemetrasením, tak aj samotným obciam či mestám. Fyzické osoby môžu získať dotáciu v maximálnej výške 800 eur. Obce môžu dostať finančné prostriedky v maximálnej výške 15 000 eur. Prioritou rezortu práce je, aby ľudia dostali finančné prostriedky v tejto mimoriadnej situácii čo najskôr.

Minister práce Erik Tomáš zároveň vyzval starostov, aby podávali žiadosti za obce.

„Chcem vyzvať starostov, aby okamžite podávali žiadosti o dotáciu 15-tisíc eur, pretože som zatiaľ podpísal len jednu takúto žiadosť pre obec Košarovce. Zároveň, úrady práce vo Vranove nad Topľou, Stropkove a Humennom sú pripravené pomáhať nielen obyvateľom, ale aj starostom s vypĺňaním žiadostí, aby mohli tieto peniaze čerpať a aby ich čo najskôr opäť doručili priamo k ľuďom, napríklad aj vo forme nákupu stavebného materiálu.

Zdôrazním, že toto je len prvé kolo pomoci a prídeme s ďalšou, kým nebude komplexná. Takto sa bude vláda správať vždy, keď budú ľudia potrebovať pomoc v ktoromkoľvek kúte Slovenska,“ doplnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Rozsah škôd na východe Slovenska sa odhaduje na približne 16 miliónov eur. Na pomoc obciam sú pripravené viaceré modely, vrátane rezervy predsedu vlády SR či využitia zdrojov v rámci projektu Obnov svoj dom v gescii rezortu životného prostredia. Predstavitelia vlády zdôraznili, že po schválení programového vyhlásenia môže vláda poskytnúť postihnutým lokalitám ďalšiu pomoc.

Celé vyjadrenie ministra práce sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša v Ďapalovciach:

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk