Hlavné menu

12.08.2022

Minister práce otvorí ďalšie dve detské ihriská RODINKA

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny otvorí ďalšie dve detské ihriská RODINKA. Dnes osobne otvoril detský areál v Nižnom Hrabovci (v okrese Vranov nad Topľou) a v sobotu spolu s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom otvoria ihrisko RODINKA v Košeci (v okrese Ilava). S Vígľašom (okres Detva) a Golianovom (okres Nitra) už sú teda otvorené štyri inkluzívne areály. Z predchádzajúcich dvoch kôl dotácií má postupne vyrásť 106 nových bezbariérových hracích areálov pre deti a rodiny vo všetkých krajoch. Najmenej polovica z nich bude hotová už do konca tohto roka. V rámci tretieho kola žiadostí o dotácie rezort práce schválil dotácie vyše 5 miliónov eur na výstavbu ďalších 117 inkluzívnych detských ihrísk RODINKA.
 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak osobne otvoril prvý rodinný inkluzívny areál RODINKA vo Vígľaši v regióne Podpoľanie 5.6.2022. Štyri dni potom minister otvoril druhé detské ihrisko RODINKA v Golianove v Nitrianskom kraji. Do konca roka by sa malo otvoriť najmenej ďalších 53 inkluzívnych areálov.

Ministerstvo práce dokopy poskytlo dotácie v celkovej sume 9 544 596 na výstavbu 223 ihrísk. Medzi žiadateľmi je 59 miest, 148 obcí, 4 bratislavské a 2 košické mestské časti, 3 neziskové a 7 cirkevných organizácií.

Detské inkluzívne ihriská pribudnú vo všetkých slovenských krajoch, celkovo v počte:

Bratislavský kraj 13 ihrísk, Banskobystrický kraj 27 ihrísk, Košický kraj 25 ihrísk, Nitriansky kraj 31 ihrísk, Prešovský kraj 32 ihrísk, Trenčiansky kraj 25 ihrísk, Trnavský kraj 24 ihrísk a Žilinský kraj 46 ihrísk.

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 3 do 14 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vysvetľuje: „Chceli sme skĺbiť tri prvky súčasne. Sú to hracie prvky pre deti, ďalšie tri povinné inkluzívne prvky, aby sa aj deti so zdravotným znevýhodnením mohli na ihrisku hrať s ostatnými deťmi. Tretia vec sú prvky pre dospelých ako lavička, či altánok, aby sa mohli stretnúť rodičia, aj starí rodičia s rovesníkmi, ale zároveň vidia na deti. Areál je oplotený, takže rodičia, starí rodičia aj deti môžu mať pocit bezpečia. Preto ihrisko voláme RODINKA, pretože je to areál pre celú rodinu, kde sa môžu stretnúť kedykoľvek a tráviť spolu čas.“

Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov. Hlavný projekt ihriska tvorí 11 prvkov. Z toho 3 povinné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka - hniezdo) sú inkluzívne. Súčasťou sú tiež altánok, lavičky či hrací priestor v tvare lode.

Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa tak prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk