Hlavné menu

19.09.2023

Na čo máte nárok po narodení dieťaťa? Prinášame informačný leták do pôrodníc

Na čo vzniká nárok po narodení dieťaťa a ako o príspevky požiadať? Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravilo informačný leták určený pre mamičky. Už v týchto dňoch ho nájdu priamo v pôrodniciach po celom Slovensku. Každá mamička sa tak hneď v pôrodnici oboznámi so všetkými príspevkami, na ktoré má po narodení dieťaťa nárok, ako ich môže získať alebo kde o ne požiadať.
 

Zlepšiť informovanosť mamičiek o rodinných dávkach, na ktoré majú nárok po narodení dieťatka, je hlavným cieľom informačného letáku, ktoré pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Mamičky sa už v týchto dňoch k nemu dostanú bezplatne v pôrodniciach po celom Slovensku.

Rezort práce sa týmto krokom snaží uľahčiť situáciu v rodine, do ktorej pribudol nový člen a udržať jej finančnú stabilitu.

Leták, okrem prioritnej úlohy informovať, odpovedá aj na konkrétne otázky - kedy má mamička nárok na daný príspevok, v akej výške a či oň musí požiadať alebo jej bude vyplatený automaticky. Po jeho preštudovaní sa celý proces pre rodinu zjednoduší a zefektívni, čím rodičia získajú väčšiu pohodu a najmä viac času pre svoje novorodeniatko.

Letáky obsahujú podrobnosti o :

  • príspevku pri narodení dieťaťa
  • príspevku na viac súčasne narodených detí
  • prídavku na dieťa
  • rodičovskom príspevku
  • a ďalšie odpovede na dôležité otázky v tejto téme

Aj touto aktivitou chce ministerstvo práce prispieť k lepšej komunikácii, cielenej informovanosti a včasnému vyplateniu všetkých dávok, na ktoré má každá mamička nárok.

Príspevky v súvislosti s narodením dieťaťa sú určené pre všetkých bez ohľadu na rodinnú situáciu či sociálno-ekonomické zabezpečenie.

Vzory žiadostí o jednotlivé príspevky sú na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny:

Vzory žiadostí pre oblasť sociálnych vecí a rodiny > ÚPSVaR (gov.sk)

Na stiahnutie:

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk