Odstránime diskrimináciu v dôchodkoch pre matky – seniorky, ktoré vychovávali svoje deti
V súčasnosti za osoby, ktoré sa riadne starajú o dieťa (do šiestich rokov alebo do osemnástich rokov veku dieťaťa v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu) štát platí poistné na dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Ich výška zodpovedá 60 percentám priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. To môže viesť k zníženiu budúceho dôchodku, najmä v prípadoch nízkopríjmovej zárobkovej činnosti rodiča práve počas obdobia, ktorý venuje starostlivosti o dieťa.
Ministerstvo práce je pripravené zmeniť to. Novelou zákona o sociálnom poistení chce odstrániť diskrimináciu pri určovaní dôchodkov pre tých rodičov, ktorí strávili obdobie na materskej alebo rodičovskej dovolenke.
„Už pred niekoľkými mesiacmi sme avizovali, že túto situáciu chceme definitívne vyriešiť, pretože je to dlhodobý problém. Spustili sme legislatívny proces novely zákona, ktorou chceme definitívne odstrániť diskrimináciu seniorov, senioriek, ktorí sa starali o svoje deti. Samozrejme, táto pozitívna zmena bude platiť aj pre seniorov do budúcna.
Po novom, podľa našej novely zákona o sociálnom poistení, budeme postupovať tak, že si vezmeme zárobky tých senioriek, seniorov, ktorí sa starali o deti - pred a po období tejto starostlivosti, spriemerujeme ich a Sociálna poisťovňa bude akceptovať odvody z tejto priemernej sumy aj za obdobie, kedy boli na materskej či rodičovskej dovolenky. Jednoducho, na tieto matky seniorky alebo otcov seniorov bude štát pozerať tak, ako keby v tom období riadne pracovali. Z dôvodu uvedených zmien už priznané dôchodky prepočítame a vo väčšine prípadov aj zvýšime. Podľa odhadov by si seniori mohli prilepšiť v priemere ročne o 180 až 200 eur. Samozrejme, čím majú viac detí, tým bude suma vyššia. Tak je to podľa nás správne a všetci seniori, ktorí sa starali o svoje deti, už nebudú žiť s pocitom, že sú kvôli výchove vlastných detí diskriminovaní,“ uviedol Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Novela zákona o sociálnom poistení (č. 461/2003 Z.z.) musí prejsť riadnym legislatívnym procesom, pričom jeho účinnosť sa predpokladá od 1.1.2026. Dorovnanie z minulosti sa bude týkať všetkých starobných, predčasných aj invalidných dôchodkov, pričom ich prepočítavanie bude nastavené rovnako od účinnosti zákona.
Celú tlačovú konferenciu nájdete na tomto odkaze .