Hlavné menu

Členská základňa a základ organizačnej štruktúry Medzinárodnej organizácie práce

Členmi MOP môžu byť len štáty v súlade s článkom 1 odsekom 2, 3 a 4 Ústavy MOP. MOP má 183 členov (183 členských štátov).

V rámci systému Organizácie Spojených národov má MOP unikátnu trojstrannú (tripartitnú) štruktúru za účasti zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov (pracovníkov) ako rovnocenných partnerov vlád členských štátov MOP. Zložkami členského štátu MOP sú teda zástupcovia vlády, zástupcovia zamestnávateľov a zástupcovia zamestnancov (pracovníkov).

Základom organizačnej štruktúry MOP sú tri hlavné orgány:

Generálna konferencia Medzinárodnej organizácie práce (skrátený názov Medzinárodná konferencia práce) je najvyšším a reprezentatívnym orgánom MOP - zhromaždením zástupcov členov (členských štátov), zasadá spravidla v júni každého roku v Ženeve; osobitná konferencia sa zaoberá pracovnými a sociálnymi otázkami v oblasti námorníctva. Každý člen MOP (členský štát MOP) je zastúpený na konferencii dvoma vládnymi delegátmi, jedným delegátom za zamestnávateľov a jedným delegátom za zamestnancov (pracovníkov), ako aj poradcami k jednotlivým bodom programu zasadnutia konferencie. Náklady na účasť trojstrannej (tripartitnej) delegácie na konferencii z príslušného členského štátu MOP uhrádza tento štát z vládneho rozpočtu na tento účel. Na konferencii sa prijímajú medzinárodné pracovné normy MOP (dohovory MOP, protokoly k dohovorom MOP, odporúčania MOP), prebieha rozprava o celosvetových významných sociálnych a pracovných otázkach, prijíma sa rozpočet na dvojročné obdobie spolu s finančnými príspevkami jednotlivých členských štátov MOP a volia sa členovia Správnej rady Medzinárodného úradu práce.

Správna rada Medzinárodného úradu práce je výkonný orgán MOP, ktorý sa trikrát ročne schádza v Ženeve (spravidla v novembri, v marci a v júni). Správna rada sa skladá z 56 titulárnych (riadnych) členov (28 zástupcov vlád, 14 zástupcov zamestnávateľov a 14 zástupcov pracovníkov /zamestnancov, odborov/) a 66 zastupujúcich členov (28 zástupcov vlád, 19 zástupcov zamestnávateľov a 19 zástupcov pracovníkov /zamestnancov, odborov/). Desať z titulárnych (riadnych) vládnych kresiel tvoria stáli členovia správnej rady t. j. štáty s najväčším priemyselným významom (Brazília, Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Taliansko, Japonsko, Ruská Federácia, Spojené Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a USA). Ostatní vládni členovia správnej rady sú volení na obdobie 3 rokov Generálnou konferenciou MOP s ohľadom na pomerné zastúpenie jednotlivých regiónov sveta.. Členovia za zamestnávateľov a za pracovníkov (zamestnancov, odborov) v správnej rade sú volení v rámci ich samostatného postavenia. Správna rada volí generálneho riaditeľa Medzinárodného úradu práce, rozhoduje o konkrétnej politike MOP, realizácii programov, navrhuje rozpočet a program činnosti, ktoré sú následne postúpené na schválenie Medzinárodnej konferencii práce.

Správna rada má šesť výborov:

  • Výbor pre slobodu združovania (CFA),
  • Výbor pre program, financie a administratívu (PFA),
    • podvýbor pre výstavbu (PFA/BS),
    • podvýbor pre informačné a komunikačné technológie (PFA/ICTS),
  • Výbor pre právne otázky a medzinárodné pracovné normy (LILS),
  • Výbor pre zamestnanie a sociálnu politiku (ESP),
    • podvýbor pre nadnárodné podniky (MNE),
  • Výbor pre sektorálne a odborné zasadnutia a súvisiace otázky (STM),
  • Výbor pre odbornú spoluprácu (TC).


Ďalej správna rada môže vytvárať, keď je to potrebné, pracovné skupiny. Správna rada vytvorila pracovnú skupinu pre sociálne rozmery globalizácie (WP/SDG).

Medzinárodný úrad práce je stály sekretariát MOP a centrom každodenných aktivít, ktoré sú riadené Správnou radou Medzinárodného úradu práce. V jeho čele je generálny riaditeľ Medzinárodného úradu práce, ktorý je volený Správnou radou Medzinárodného úradu práce na päťročné obdobie a môže byť opakovane zvolený. Medzinárodný úrad práce zamestnáva približne 1 900 úradníkov z viac než zo 100 štátov sveta, či už v ženevskom ústredí, ako aj vo 40 úradoch po celom svete. Ďalších asi 600 expertov sa zúčastňuje rôznych misií v rámci programov odbornej spolupráce. Medzinárodný úrad práce prevádzkuje výskumné a dokumentačné stredisko a nakladateľstvo, ktoré vydáva široké spektrum odbornej literatúry. Úrad tiež prevádzkuje medzinárodné vzdelávacie centrom MOP v Turíne.

 
 

Partners

ESF Portál voľných pracovných miest Stránky rodovej rovnosti, rovnosti príležitosti a postavenie žien logo skrátená práca EURES odkaz na www.detstvobeznasilia.gov.sk