Sociálne služby
II. vlna - aktuálne informácie
-
Usmernenie pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre poskytovateľov sociálnych služieb, subjekty sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (SPOaSK) a ďalšie subjekty, ktorých výkon súvisí s poskytovaním sociálnych služieb a výkonom opatrení SPOaSK - Verzia účinná od 20.01.2021, aktualizácia k 23.02.2021
Príloha 2a k usmerneniu ZSS_F9_Požiadavka na Skupinové očkovanie vo VC - vo formáte excel, vo formáte ods.
Príloha 2b k usmerneniu ZSS_F10_Požiadavka na Skupinové očkovanie VOS - vo formáte excel, vo formáte ods.
Príloha 3 k usmerneniu ZSS_F11_Hlásenie o nevykonaní očkovania- vo formáte excel, vo formáte ods.
Príloha 4 k usmerneniu ZSS_F12_Hlásenie o vykonaní očkovania- vo formáte excel, vo formáte ods.
Anamnestický dotazník - vo formáte word, vo formáte odt.
Informovaný súhlas - vo formáte word, vo formáte odt.
Na účely vyplnenia nahlasovacieho formuláru „Požiadavka na očkovanie“ v súlade s týmto usmernením sa
1. za zamestnanca zariadenia sociálnych služieb považuje aj zamestnanec
- poskytovateľa sociálnych služieb,
- centra pre deti a rodiny,
- podporných služieb (napr. sociálno-ekonomické podniky, chránené dielne, práčovne pre kontaminovanú bielizeň ZSS s aktívnym COVID-19 a údržbárskych prác)
2. za terénneho sociálneho pracovníka považuje aj zamestnanec
- poskytovateľa sociálnych služieb poskytovaných terénnou formou,
- orgánu SPOaSK, akreditovaného subjektu, ktorý nie je centrom pre deti a rodiny a ďalšieho subjektu SPOaSK,
- VÚC, mesta a obce, ktorý distribuuje OOPP pre poskytovateľov sociálnych služieb.
Zoznam ZSS so záujmom o očkovanie odoslaný na MZ SR po konsolidácii údajov (.xlsx)
-
Celoplošné skríningové testovanie zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb na ochorenie COVID – 19 v dňoch 18.1. – 2. 2. 2020.
Zamestnanci a prijímatelia sociálnych služieb môžu absolvovať celoplošné skríningové testovanie, ktoré bude v SR realizované v dňoch 18.1. až 26.1 2021 a následne vo vybraných okresoch s vyššou mierou pozitivity až do 2.2.2021, v rámci priebežného testovania v sociálnych službách, v súlade s podmienkami usmernenia MPSVR SR k priebežnému testovaniu zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb na ochorenie COVID – 19 v 2. vlne pandémie. Poskytovateľ sociálnej služby, ktorý testovanie vykoná vystaví otestovanej osobe potvrdenie o vykonaní testovania (podľa vzoru nižšie), na účely uplatnenia výnimiek zo zákazu vychádzania stanovenom uznesením vlády SR č. 30/2021 a č. 40/2021 (pre osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie alebo osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra).
Potvrdenie o vykonaní testovania vo formáte word, odt, pdf - UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 49 zo 6. februára 2021, ktorým sa v rámci núdzového stavu s výnimkami upravuje od 8.2. do 19.3.2021 obmedzenie slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania
- Usmernenie pre poskytovanie ambulantnej sociálnej služby od 8.2.2021 aktualizované k 9.2.2021
čestné vyhlásenie prijímateľa: vo formáte.docx, vo formáte .odt
čestné vyhlásenie zákonného zástupcu: vo formáte.docx, vo formáte .odt
- Usmernenie k priebežnému testovaniu zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb na ochorenie COVID – 19 k 22.02.2021
Príloha č.1: Zber a likvidácia odpadu vznikajúceho pri testovaní protilátok na laboratórnu diagnostiku SARS-Cov-2 - VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 31/2020 k 22.12.2020, ktorou sa nariaďujú aj opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, vrátane úpravy práv a povinností osôb v osobitnom režime, za ktoré sa považujú aj pracovníci sociálnych zariadení.
Podľa § 4 Vyhlášky v prípade úzkeho kontaktu osoby v osobitnom režime s osobou pozitívnou na ochorenie, môže zamestnávateľ osoby v osobitnom režime rozhodnúť, že výkon práce danou osobou v osobitnom režime je nevyhnutný a osoba v osobitnom režime môže pokračovať v práci, ak nemá klinické príznaky ochorenia, denne si meria telesnú teplotu, pracuje s respirátorom FFP3 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom, minimalizuje sa jej kontakt s ostatnými osobami, obmedzí sa jej pohyb po pracovisku na najmenšiu možnú mieru, zamestnávateľ jej zabezpečí možnosť odpočinku a stravovania bez prítomnosti inej osoby a najskôr po piatich dňoch po úzkom kontakte podstúpi diagnostiku ochorenia COVID-19.
- VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnostiam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a poskytovateľov sociálnych služieb (17.12.2020)
- Ministerstvo zdravotníctva SR 28.1.2021 aktualizovalo odborné stanovisko k prepúšťaniu pacientov z nemocníc do zariadení sociálnych služieb. MPSVR SR odporúča poskytovateľom sociálnych služieb postupovať v súlade s týmto stanoviskom MZ SR.
- Základné informácie o usmerneniach a podpore MPSVR SR pre oblasť sociálnych služieb v boji proti Covid-19
Linka psychosociálnej pomoci
02/ 204 63 218
02/ 204 63 220
Časová dostupnosť oboch telefonických liniek v pracovných dňoch od 08:00 do 15:00 hod.
Textový prepis videa - Intervenčné tímy
Počas druhej vlny pandémie, v období od októbra 2020 do 28. 2. 2021 môže o dotáciu na podporu humanitárnej požiadať poskytovateľ sociálnej služby v zariadení, v ktorom boli prijaté karanténne opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia ochorenia Covid-19
Aktualizácia k 4.2.2021
Dotáciu je možné poskytnúť na plnenie, ktoré poskytuje zamestnávateľ svojim zamestnancom nad rámec mzdy alebo platu – tzv. “odmena za prácu v karanténe“, vrátane preddavku na povinné verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a na príspevky na starobné dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom z tohto plnenia pre zamestnancov, ktorí vykonávajú pracovnú činnosť počas karantény/izolácie v zariadení v bezprostrednom kontakte s klientami s ochorením Covid-19 v izolácii a so suspektnými prijímateľmi v izolácií po hospitalizácií a pre podozrenie na ochorenie Covid-19 a to bez ohľadu na ich pracovné zaradenie. Dotáciu možno poskytnúť aj na zamestnanca, ktorý počas prijatých karanténnych opatrení priamo vykonáva testovanie všetkých prijímateľov sociálnych služieb v zariadení na ochorenie Covid-19 výterom z nosa.
Výška dotácie na jedného takéhoto zamestnanca je na celkovú cenu práce vo výške 405 eur (300 € hrubá mzda). Dotácia sa poskytuje v jednotnej výške 405eur na zamestnanca (300eur odmena, 105 odvody) a nie je možné diferencovať jej výšku v závislosti do toho koľko dní zamestnanec odpracoval. Upozorňujeme poskytovateľov, že zamestnancovi môže za obdobie karantény vzniknúť nárok na mzdu (plat) za prácu nadčas, mzda (plat) za pracovnú pohotovosť, prípadne aj ďalšie nároky vyplývajúce z príslušných právnych predpisov.
Jeden subjekt môže požiadať (aj opakovane) o dotáciu počas rozpočtového roku, vrátane sumy dotácií na humanitárnu pomoc, ktoré už v danom rozpočtovom roku boli poskytnuté (t.j. napr. na hygienické pomôcky, dezinfekcia, žiariče...).
Podmienkou poskytnutia dotácie je predloženie rozhodnutia príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorým boli nariadené opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosným ochoreniam podľa zákona č. 355/2007 Z. z. z dôvodu šírenia ochorenia Covid-19 (ďalej len „rozhodnutie RÚVZ“). Ak takéto rozhodnutie RÚVZ nevydalo, zariadenie túto skutočnosť preukáže zápisom príslušného RÚVZ o epidemiologickom vyšetrení v zariadení alebo čestným prehlásením a súčasne oznámi mailom skutočnosť, že sa zariadenie nachádza v karanténe na odbor krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVR SR mailom na adresu odbkrman@employment.gov.sk .
Vzor žiadosti a čestného vyhlásenia:
- VZOR žiadosti - podľa § 9 ods. 3 a 4 zákona (.RTF)
- VZOR vyhlásenie k žiadosti o dotáciu § 9 ods. 3 a 4 ( vo formáte .docx alebo vo formáte .odt )
- VZOR vyhlásenie k žiadosti o dotáciu § 9 ods. 3 a 4 - povinné prílohy ( vo formáte .docx alebo vo formáte .odt )
K žiadosti je potrebné pridať čestné vyhlásenie, že žiadateľ splnil všetky podmienky podľa § 8a zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktoré dočasne nahrádza potrebné potvrdenia k žiadosti. Ostatné doklady v zmysle zákona môžu byť doložené aj neskôr.
Vo formulári žiadosti o poskytnutie dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre právnické osoby sa uvedie:
Označenie účelu, na ktorý sa žiada dotácia: „Poskytovanie sociálnej služby v zariadení počas karantény (izolácie) z dôvodu šírenia ochorenia Covid-19 “
2.1. Cieľ/Ciele aktivít a činností: Uvedie sa
- dátum vydania rozhodnutia RÚVZ (ak bolo vydané), alebo dátum začatia karantény/izolácie prijímateľov a zamestnancov
- cieľom je vyplatenie odmeny zamestnancom, ktorí vykonávajú/li pracovnú činnosť počas karantény v zariadení v bezprostrednom kontakte s klientami s ochorením Covid-19 v izolácii a so suspektnými prijímateľmi v izolácií po hospitalizácií a pre podozrenie na ochorenie Covid-19 a zamestnancom, ktorí počas prijatých karanténnych opatrení priamo vykonávajú/li testovanie všetkých prijímateľov sociálnych služieb v zariadení na ochorenie Covid-19 výterom z nosa. – uvedie sa ich počet
2.2. Cieľová skupina: Uvedie sa celkový počet prijímateľov sociálnej služby, toho počet infikovaných prijímateľov sociálnej služby ku dňu podania žiadosti, resp. počas karantény a celkový počet zamestnancov, z toho počet zamestnancov, ktorí vykonávajú/li pracovnú činnosť počas karantényúizolácie v zariadení v bezprostrednom kontakte s klientami s ochorením Covid-19 v izolácii a so suspektnými prijímateľmi v izolácií po hospitalizácií a pre podozrenie na ochorenie Covid-19 a zamestnancov, ktorí počas prijatých karanténnych opatrení priamo vykonávajú/li testovanie všetkých prijímateľov sociálnych služieb v zariadení na ochorenie Covid-19 výterom z nosa, v členení podľa ich pracovného zaradenia.
2.3. Opis aktivít a činností: Uvedie sa názov zariadenia a opíše sa aktuálna situácia v zariadení v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 v zariadení, napr. sa vyšpecifikuje či je celé zariadenie sociálnych služieb, prípadne jeho časť, aké množstvo lôžok a podobne a aký rozsah odborných, obslužných a ďalších činností sa poskytuje prijímateľom sociálnej služby v karanténe.
2.4. Časový harmonogram uskutočňovania aktivít a činností:
- Ako začiatok sa uvedie dátum vydania rozhodnutia RÚVZ, resp. dátum začatia karantény.
- Ako skončenie sa uvedie dátum odvolania opatrení na základe rozhodnutia RÚVZ, ak aktuálne karanténa prebieha uvedie sa „do skončenia karantény“
- Ako dĺžka trvania uskutočňovania aktivít a činností sa uvedie obdobie trvania karantény, ak aktuálne karanténa prebieha uvedie sa dátum začatia karantény – „do skončenia/odvolania karantény“.
2.6. Rozpočet - v rámci bežných výdavkov sa uvedie súhrnná položka požadovanej dotácie v členení na
- plnenie, ktoré poskytuje zamestnávateľ svojim zamestnancom nad rámec mzdy alebo platu – tzv. “odmena za prácu v karanténe“ a
- na preddavky na povinné verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a na príspevky na starobné dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom z tohto plnenia
2.7. Komentár k rozpočtu - Žiadateľ rozpíše počet oprávnených zamestnancov na vyplatenie odmeny za prácu v karanténe a prislúchajúcu sumu odmien a súvisiacich odvodov.
Spôsob doručenia:
- žiadosť o humanitárnu pomoc §9 ods. 3 a 4 zákona a čestné vyhlásenie môže byť podaná v elektronickej forme (prostredníctvom informačného systému Dotácie (IS Dotácie) + doručená poštou
- poštou na adresu - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Špitálska 4-6-8, 81 643 Bratislava
Usmernenie v čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 a vyhláseného núdzového stavu na území Slovenskej republiky a pre zabezpečenie prístupu primeraného ubytovania pre zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb, v ktorom je potvrdené vírusové ochorenie COVID-19 a na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) toto zariadenie a zamestnanci sú určení do karantény.
Týmto nariadením vlády SR sa rieši ocenenie zamestnancov v oblasti sociálnych služieb a SPO a SK prostredníctvom jednorazovej dotácie na tzv. „mimoriadne odmeny“ (plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancom nad rámec mzdy alebo platu, vrátane preddavku na povinné verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a na príspevky na starobné dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom z tohto plnenia) za kvalitné vykonávanie pracovných činností alebo za vykonanie práce presahujúcej rámec pracovných činností. Dotácia bude v súlade so splnomocňovacím ustanovením § 15a zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytnutá v rámci dotačného titulu na podporu rozvoja sociálnych služieb a na podporu vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
- Zoznam schválených žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti sociálnych služieb k 17.12.2020
- Zoznam schválených žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti SPODaSK k 15.12.2020
Zoznamy schválených žiadostí budú pravidelne aktualizované a dopĺňané. V zoznamoch je možné vyhľadávanie cez funkciu CTRL+F.
Usmernenie k poskytnutiu dotácie
Formulár k zúčtovaniu dotácie - vo formáte.pdf, vo formáte docx., vo formáte .odt
Najčastejšie otázky a odpovede k "mimoriadnym odmenám"
-
Môže byť odmena vyplatená kedykoľvek do konca zúčtovania, teda aj februárovej výplate zamestnanca? Nie - odmena musí byť zamestnancovi vyplatená najneskôr v decembrovej výplate, ktorá bude vyplatená v januári 2021. Nárok na dotáciu neprechádza do ďalšieho rozpočtového roka.
-
Ako sa vyplatí odmena zamestnancovi, ktorý v čase podania žiadosti bol v pracovnom pomere so zamestnávateľom, ale v čase vyplatenia dotácie zamestnávateľovi na základe podanej žiadosti o dotáciu bude zamestnanec na starobnom dôchodku alebo na materskej dovolenke? - Pokiaľ je zamestnanec ku dňu podania žiadosti v pracovnom pomere, napríklad do 31.10.2020 a od 1.11.2020 odíde do starobného dôchodku, alebo nastúpi na materskú dovolenku a bude mu vyplatená mzda za mesiac október v novembri, zamestnávateľ môže vyplatiť mimoriadnu odmenu takému zamestnancovi v mesiaci november z vlastných zdrojov, pričom následne je možné túto čiastku refundovať z dotácie MPSVR SR.
-
Môže zamestnávať priznať zamestnancovi z vlastných zdrojov výšku odmeny vrátane preddavku na povinné verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie a na príspevky na starobné dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom z tohto plnenia v sume vyššej ako je určená v nariadení vlády SR č. 281/2020 Z. z.? - ÁNO, môže priznať zamestnancovi z vlastných zdrojov odmenu, ale odporúčame, aby takáto odmena nebola zamestnancovi vyplatená v tom mesiaci, v ktorom bude zamestnancovi vyplatená mimoriadna odmena poskytnutá ministerstvom.
-
Majú nárok na odmenu zamestnanci, ktorí sú zapojení v DOP alebo NP? - ÁNO, za predpokladu, že nebola odmena vyplatená v rámci DOP, NP.
-
Môže byť odmena poskytnutá zamestnancovi terénnej sociálnej práce?-ÁNO, ale len v tom prípade, že ide o zamestnanca služby krízovej intervencie, ktorá je zaregistrovaná na príslušnom vyššom územnom celku ako sociálna služba v súlade so zákonom o sociálnych službách. T. j. ak uvedení zamestnanci vykonávajú terénnu sociálnu práca pre zamestnávateľa, ktorý nie je registrovaný ako poskytovateľ sociálnej služby, nemožno na nich dotáciu poskytnúť.
-
Môže byť odmena poskytnutá zamestnancovi, s ktorým bola uzatvorená pracovná zmluva po 12.3.2020? – ÁNO, ak tento zamestnanec odpracoval 30 % ustanoveného týždenného pracovného času za celé sledované obdobie od 12.3. do 13.6 (t.j. do 100% času, ktorý mal odpracovať sa počíta celé sledované obdobie)
-
Môže byť odmena poskytnutá zamestnancovi, ktorý pracoval na prácu z domu, tzv. home office – ekonóm, personalista,... – ÁNO, za predpokladu, že výkon jeho pracovnej činnosti je možný z domu
-
Počíta sa do opracovaného času (30%) čerpanie dovolenky? – NIE
-
Počíta sa do odpracovaného pracovného času čas absolvovania ošetrenia alebo sprievodu pri ošetrení? - ÁNO
-
Môže byť odmena poskytnutá zamestnancovi, ktorý čerpal len časť sledovaného obdobia (napr. 10 dní) OČR alebo PN ? -ÁNO, ak spĺňa podmienku odpracovaného času viac ako 30% TPČ, po odpočítaní doby PN alebo OČR
-
Zamestnanec počas sledovaného obdobia pracoval časť na ½ úväzok, časť na celý, ktorá odmena mu patrí? – PODĽA TOHO, V KTOROM ÚVAZKU ODPRACOVAL VYŠŠÍ POČET HODÍN.
-
Zamestnancovi končí pracovný pomer po podaní žiadosti, ale pred jej vyplatením (napr. 31.10.), má nárok na odmenu? – ÁNO
-
Zamestnancovi skončil pomer na dobu určitú (napr. 30.6.), ale ku dňu podania žiadosti je opäť u žiadateľa zamestnaný (t.j. pracovný pomer bol prerušený), má nárok na odmenu? – ÁNO
-
Zamestnanec odpracoval väčšinu sledovaného obdobia v jenom zariadení zriadenom VÚC a časť obdobia, za ktoré už nespĺňa 30% odpracoval v ďalšom zariadení zriadenom tým istým VÚC, má nárok na odmenu – NIE, už nie je v pracovnom pomere so ZSS v ktorom podmienky (30%) spĺňal
-
Zamestnanec má 1 celý úväzok a ½ úväzok u toho istého zamestnávateľa na rôzne pracovné pozície, pričom podmienky splnil v obidvoch prípadoch. Má nárok na odmenu za obidve pracovné pozície? – ÁNO
-
Môže by odmena poskytnutá zamestnancovi obecného/miestneho úradu, napr. pracovníka posudkovej činnosti - NIE
-
Ktorí zamestnanci môžu byť odmenení v rámci opatrovateľskej služby? – Opatrovateľky/opatrovatelia a koordinátor opatrovateľskej služby
-
Môže žiadateľ o dotáciu-zamestnávateľ rozhodnúť o zmene výšky odmeny pre zamestnanca, alebo požiť poskytnutú dotáciu na odmenu iného zamestnanca ako toho na ktorého bola priznaná - NIE
-
Je potrebné doložiť potvrdenia/prílohy (o nelegálnom zamestnávaní, o konkurznom konaní)do 29.10.2020 ? – NIE, potvrdenia je potrebné doložiť najneskôr však k poslednému dňu stanovenému na zúčtovanie, t. j. 28.2.2021, je však možné doložiť ich už k žiadosti o dotáciu.
-
Je potrebné doložiť potvrdenia/prílohy aj v prípade, že už boli doložené k inej žiadosti o poskytnutie dotácie z MPSVR (iný účel)? - ÁNO
- Odporúčania na používanie osobných ochranných prostriedkov pri sociálnej starostlivosti o osoby so suspektnou alebo potvrdenou covid-19 (.PDF) k 29.3.2020
- Krízový manažment pre pobytové zariadenia sociálnych služieb a zariadenia SPO a SK počas pandémie COVID-19 k 17.4.2020
- Odporúčaný postup pre prijímanie klientov do zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie k 6. 10. 2020
- Odporúčanie ohľadom obmedzenia osobnej slobody
- Odporúčania pre podporu prijímateľov sociálnych služieb a podporu pracovníkov sociálnych služieb
- Easy read Covid-19 - komix
- Odporúčania pre prípravu krízových plánov zariadení sociálnych služieb
- Odporúčanie k prevencii psychickej destabilizácie klientov v DSS počas karanténnych opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19.
aktualizované 16.06.2020
Povinnosťou každého poskytovateľa sociálnej služby je plniť podmienky kvality poskytovanej sociálnej služby, v rámci ktorých je povinný vypracovať postupy a pravidlá riešenia krízových situácií.
Súčasná situácia si vyžaduje, aby každý prevádzkovateľ zariadenia sociálnych služieb vypracoval plán riešenia krízovej situácie v súvislosti s rizikom výskytu ochorenia COVID-19 v zariadení sociálnych služieb. Tento plán je predpokladom zabezpečenia operatívnej reakcie poskytovateľa v pretrvávajúcej mimoriadnej situácii. Zároveň je jedným zo základných nástrojov prípravy na II. vlnu pandémie v SR.
Preto je potrebné, aby každý prevádzkovateľ zariadenia sociálnych služieb mal takýto plán vypracovaný. Zároveň je povinný zverejniť informáciu o tom, že má vypracovaný Plán riešenia krízovej situácie v súvislosti s rizikom výskytu ochorenia COVID-19 v zariadení sociálnych služieb.
Túto informáciu zverejňuje viditeľným spôsobom na svojej internetovej stránke alebo na internetovej stránke svojho zriaďovateľa. Ak takáto stránka nie je k dispozícii, zverejňuje ju vo svojich priestoroch takým spôsobom, aby bola informácia viditeľná pre návštevy.
- Právne východiská
V zmysle ustanovenia § 9 ods. 8 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách je poskytovateľ sociálnej služby povinný plniť podmienky kvality, v rámci ktorých je povinný vypracovať postupy a pravidlá riešenia krízových situácií v súlade s prílohou č. 2 písm. A. MPSVR SR v súčasnej situácii určuje poskytovateľovi sociálnej služby, ktorý má prevádzku sociálnych služieb povinnosť vypracovať postupy, pravidlá a podmienky riešenia krízovej situácie spôsobenej pandémiou ako aj povinnosť informovať o týchto postupoch a pravidlách zamestnancov a prijímateľov sociálnych služieb v zmysle § 9 ods. 9 zákona.
Zároveň MPSVR SR určuje povinnosť zverejniť informáciu o tom, že postupy sú spracované.
Poskytovateľ sociálnej služby je povinný na vyžiadanie MPSVR SR predložiť ku kontrole úplné znenie týchto postupov ako aj ich príloh.
- Účel spracovania plánu
Účel, ktorý MPSVR SR touto požiadavkou sleduje, je zabezpečenie pripravenosti poskytovateľa sociálnej služby na výskyt ochorenia COVID – 19 v zariadení sociálnych služieb a zabezpečenie informovanosti zamestnancov, prijímateľov sociálnej služby, ich rodinných príslušníkov a ostatné osoby o opatreniach prijatých na predchádzanie vzniku krízovej situácii a o opatreniach na riešenie krízovej situácie ako aj o povinnostiach jednotlivých osôb v súvislosti s týmito opatreniami.
- Východiskové dokumenty pre spracovanie plánu
Pri tvorbe plánu riešenia krízovej situácie v súvislosti s rizikom výskytu ochorenia COVID – 19 v zariadení sociálnych služieb je potrebné vychádzať zo všeobecne platných právnych predpisov a ďalej najmä:
1. z platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia a/alebo Regionálneho úradu verejného zdravotníctva
2. z platných Usmernení hlavného hygienika Slovenskej republiky
3. z platných Usmernení MPSVR SR a MZ SR
4. z platných odporúčaní ostatných relevantných inštitúcií (napr. WHO, Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a pod.) ak sú takéto odporúčania oficiálne vydané.
5. z Krízového manažmentu pre pobytové zariadenia sociálnych služieb a zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately počas pandémie (COVID-19).
Usmernenia MPSVR SR a prípadné usmernenia MZ SR platné pre sociálne služby sú zverejnené na tejto stránke v príslušných témach.
Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva platné pre sociálne služby sú zverejnené TU.
Dňa 04.02.2021 minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky schválil novelizáciu Pandemického plánu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.
Číslo semaforu |
Zoznam semaforov: |
1. |
|
2. |
|
3. |
semafor pre výkon terénnej sociálnej práce v rómskej komunite |
4. |
semafor pre pobytové sociálne služby krízovej intervencie a podpory rodiny s deťmi |
5. |
|
6. |
|
7. |
|
8. |
|
9. |
|
10. |
semafor pre zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa |
11. |
|
12. |
Vláda SR s účinnosťou od 29.9. 2020 schválila nariadenie vlády SR č. 269/2020 Z. z. na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu na zabezpečenie riešenia druhej vlny koronavírusu COVID-19
V zmysle § 5 ods. 3 nariadenia Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR alebo vyšší územný celok určí v rozsahu svojej pôsobnosti poskytovateľov sociálnych služieb alebo subjekty sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ako subjekt hospodárskej a určeným poskytovateľom sociálnych služieb spresní vykonávanie opatrenia hospodárskej mobilizácie.
Zoznam poskytovateľov sociálnych služieb, na účely určenia subjektov hospodárskej mobilizácie sú uvedení v prílohe č.19 k Pandemickému plánu MPSVR SR.
Poskytovateľ sociálnej služby, ktorý sa nenachádza v zozname, alebo nebol písomne určený za subjekt hospodárskej mobilizácie, písomne nahlási svoje údaje na odbkrman@employment.gov.sk v štruktúre, ktorá je uvedená v prílohe č.19.
V zmysle protiepidemických opatrení MZ SR bol vytvorený informačný systém www.korona.gov.sk pre epidemiologické účely a testovanie občanov po návrate z dovoleniek zo zahraničia. Tento systém je určený z dôvodu predchádzania zavlečenia Covid-19 do ZSS.
Každý zamestnanec sociálnych služieb, ktorý má príznaky, alebo podozrenie na ochorenie COVID-19 môže požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php
Zamestnanec vo formulári vyznačí kolónku: Zamestnanec zariadenia sociálnych služieb vracajúci sa zo zahraničia. Veríme, že aj toto opatrenie prispeje k ochrane prijímateľov sociálnych služieb, ako aj samotných zamestnancov, ktorí stoja v prvej línii starostlivosti.“
- S účinnosťou od 29. 9. 2020 vláda SR schválila nariadenie vlády SR č. 261/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 70/2020 Z. z., ktorým sa ustanovujú niektoré podmienky financovania sociálnych služieb v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu. Toto nariadenie upravuje poskytovanie zvýšeného finančného príspevku pre nocľahárne (150€ na 1 miesto) aj v roku 2020 a rieši problematiku miest, ktoré neboli obsadené k 12. marcu 2020 (mimo miest obsadených k 12. marcu 2020). K poslednému dňu každého štvrťroka bude podstatným skutkový stav týchto miest (teda miest neobsadených k 12. marcu 2020), t.j. koľko z nich je s neuzatvorenou zmluvou o poskytovaní sociálnej služby (teda „nie je reálne obsadených“). Tento počet miest s neuzatvorenou zmluvou sa bude porovnávať s celkovým počtom miest, na ktorý je finančný príspevok určený. V závislosti od podielu týchto miest s neuzatvorenou zmluvou o poskytovaní sociálnej služby s prijímateľom sociálnej služby k poslednému dňu príslušného štvrťroku z celkového počtu miest, na ktorý je finančný príspevok určený, poskytovateľ sociálnej služby nevracia MPSVR SR časť finančného príspevku, vracia 50% finančného príspevku alebo vracia celý finančný príspevok za vykázané neobsadené miesta v príslušnom štvrťroku.
- Vláda SR dňa 6. apríla 2020 schválila Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú niektoré podmienky financovania sociálnych služieb v čase krízovej situácie. Nariadením sa počas krízovej situácie zvyšuje príspevok pre nocľahárne zo 120 na 150 Eur mesačne na klienta, upravujú sa podmienky poskytnutia a zúčtovania finančných príspevkov z rozpočtovej kapitoly MPSVR SR a zároveň sa upravujú podmienky poskytovania finančného príspevku na neobsadené miesta. Nariadenie vlády je zverejnené v Zbierke zákonov SR: https://www.epi.sk/zz/2020-70/znenie-20200408
- Usmernenie k NV SR č. 70/2020
- Usmernenie k zúčtovaniu finančných príspevkov MPSVR SR za 3. štvrťrok 2020 https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/usmernenie-fp-socialne-sluzby-2.stvrtrok-2020/
- Usmernenia k zúčtovaniu finančných príspevkov MPSVR SR za rok 2019 sa nachádzajú na:
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/usmernenie-k-zuctovaniu-fp-soc-sluzby-2019/ - Usmernenia k zúčtovaniu finančných príspevkov MPSVR SR za 1.štvrťrok 2020 sa nachádzajú na:
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/usmernenie-fp-socialne-sluzby-1.stvrtrok-2020/
- UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 30 z 17. januára 2021, ktorým sa v rámci núdzového stavu s výnimkami upravuje od 27.1. do 7.2.2021 obmedzenie slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania
- UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 44 z 20. januára 2021, ktorým sa dopĺňa uznesenie č. 30 z 17.1.2021
- UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. 808 z 31. decembra 2020, ktorým sa v rámci núdzového stavu s výnimkami upravuje od 1.1. do 24.1.2020 obmedzenie slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania
Zoznam schválených žiadostí o dotáciu na "mimoriadne odmeny":
- Zoznam schválených žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti sociálnych služieb k 17.12.2020
- Zoznam schválených žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti SPODaSK k 15.12.2020
Zoznamy schválených žiadostí budú pravidelne aktualizované a dopĺňané. V zoznamoch je možné vyhľadávanie cez funkciu CTRL+F.
Dotácia na výživové doplnky:
-
Dňa 30. októbra 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády SR č. 301/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 103/2020 Z. z. Týmto nariadením sa upravuje aj nový účel jednorazovej dotácie na nákup výživových doplnkov pre prijímateľov a zamestnancov týchto sociálnych služieb na obdobie 5 mesiacov, najmä vitamínu D3, ktorý preventívne môže pomôcť predísť tomu, aby sa človek nakazil ochorením Covid-19, alebo môže pomôcť k tomu, aby malo toto ochorenie miernejší priebeh. Dotácia bude v súlade so splnomocňovacím ustanovením § 15a zákona č. 544/2010 Z. z. poskytnutá v rámci dotačného titulu na podporu humanitárnej pomoci.
Usmernenie k poskytnutiu dotácie na nákup výživových doplnkov
Vzor žiadosti k poskytnutiu dotácie na nákup výživových doplnkov – WORD , PDF, ODT
Vzor zúčtovania k dotácii na nákup výživových doplnkov – WORD, PDF, ODT
Kontakty:
- Filipová Viera, Ing., Mgr. 02/2046 3134 viera.filipova@employment.gov.sk
- Zaujecová Eva, Mgr. 02/2046 2142 eva.zaujecova@employment.gov.sk
Zoznam schválených žiadostí k 15.12.2020
Zoznamy schválených žiadostí budú pravidelne aktualizované a dopĺňané. V zoznamoch je možné vyhľadávanie cez funkciu CTRL+F.
- Odporúčanie MPSVR SR a ÚVZ SR na zabránenie rizika šírenia ochorenia COVID-19 v podmienkach pobytových zariadení sociálnych služieb podmienených odkázanosťou počas vianočných a novoročných sviatkov, ktorým sa upravuje:
- zabezpečenie bezpečného pobytu klientov pobytových zariadení sociálnych služieb podmienených odkázanosťou počas sviatkov mimo zariadenia a ich návratu do zariadenia
- zabezpečenie bezpečných návštev príbuzných a blízkych osôb v zariadení počas sviatkov
- zabezpečenie bezpečného vstupu iných osôb (mimo návštev) do zariadenia počas sviatkov za účelom výkonu odbornej a inej činnosti v zariadení
- Usmernenie k poskytovaniu sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb ambulantnou formou a nocľahární po celoplošnom testovaní (od 2. 11. 2020) k 3.11.2020
- čestné vyhlásenie prijímateľa: vo formáte.docx, vo formáte .odt
- čestné vyhlásenie zamestnanca: vo formáte.docx, vo formáte .odt
-
Zákaz vychádzania - Usmernenie pre poskytovateľov sociálnych služieb k 23.10.2020
Informujeme poskytovateľov všetkých druhov a foriem sociálnej služby, že zákaz vychádzania od 23. 10. sa za splnenia podmienok stanovených krízovým štábom (t.j. preukázanie sa negatívnym testom v okresoch Bardejov, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín) sa nevťahuje na poskytovania sociálnej služby a na dochádzanie do/z miesta poskytovania sociálnej služby.
-
Zákaz zhromažďovania - Usmernenie pre poskytovateľov sociálnych služieb k 23.10.2020
Informujeme poskytovateľov všetkých druhov a foriem sociálnej služby, že zákaz zhromažďovania, ktorý bol vydaný vládou s účinnosťou od 13.10.2020 nezahŕňa zákaz poskytovania sociálnych služieb, ktoré sa v súlade s § 2 písm. b) zákona č.84/1990 Z. z. nepovažujú za zhromaždenia.
čestné vyhlásenie prijímateľa: vo formáte.docx, vo formáte .odt
čestné vyhlásenie zamestnanca: vo formáte.docx, vo formáte .odt
Usmernenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR k plošnému testovaniu zamestnancov, prijímateľov sociálnych služieb a v Centrách pre deti a rodiny na ochorenie COVID – 19 aktualizované 29. 10. 2020 - TU
Príloha č. 1 Zoznam testovaných zamestnancov - PDF ; WORD
Príloha č. 2 Zoznam testovaných prijímateľov - PDF ; WORD
Príloha č.1: Zber a likvidácia odpadu vznikajúceho pri testovaní protilátok na laboratórnu diagnostiku SARS-Cov-2
-
Čestné vyhlásenia prijímateľov a zamestnancov sociálnych služieb
Aktualizácia k 29. 9. 2020
Na základe vývoja výskytu ochorení na COVID-19 v Slovenskej republike a z dôvodu pretrvávajúcej potreby prijímať preventívne opatrenia s cieľom predchádzať šíreniu ochorenia Covid-19 pri poskytovaní sociálnych služieb sú:
- prijímatelia sociálnych služieb povinní predložiť poskytovateľovi sociálnych služieb čestné vyhlásenie o zdravotnom stave prijímateľa sociálnej služby a osôb, s ktorými je v styku (TU) v ktorom čestne prehlási skutočnosti uvedené v tomto vyhlásení primerane s prihliadnutím na druh a formu sociálnej služby, ktorá sa má začať poskytovať, ktorá sa má poskytovať, po prerušení prevádzky jej poskytovania, po prerušení jej poskytovania z dôvodu neprítomnosti klienta dlhšej ako 5 kalendárnych dní, alebo pri zmene skutočností uvedených v tomto vyhlásení;
- čestné vyhlásenie prijímateľa: vo formáte.docx, vo formáte .odt
- zamestnanci poskytovateľa sociálnych služieb povinný predložiť svojmu zamestnávateľovi čestné vyhlásenie zamestnanca poskytovateľa sociálnej služby o zdravotnom stave zamestnanca a osôb, s ktorými je v styku (TU) a to pri nástupe do zamestnania, po prerušení prevádzky poskytovanej sociálnej služby, po prerušení výkonu pracovnej činnosti zamestnanca z dôvodu čerpania dovolenky viac ako 5 dní, alebo čerpania PN alebo OČR trvajúcej dlhšie ako 2 pracovné dni, alebo pri zmene skutočností uvedených v tomto vyhlásení.
- čestné vyhlásenie zamestnanca: vo formáte.docx, vo formáte .odt